Swim Sharks defeat Seneca, set more records

Submitted

The Sabetha Swim Sharks competed against Seneca on Saturday, June 25, in Seneca. Sabetha finished first with a score of 1,174, defeating Seneca, who scored 713 points.

Sabetha set more records at this meet. In the girls’ 8 and under freestyle relay, Claire Kaeb (on the first and last leg), Madelyn Papa and Harper Jackman set a record with a time of one minute, 48.90 seconds. Also in the girls’ 9-10 bracket, Tinner Bachelor set a record in the backstroke with a time of 20.84 seconds.

In the boys’ 9-10 year old bracket, Henry Keim set a record in the freestyle with a time of 17.40 seconds. Also in the 11-12 year old bracket, Malachi Strahm set a record in the butterfly with a time of 16.25 seconds.

One record was missed from the meet against Hiawatha on Saturday, June 18, the boys’ 15-18 year old free relay team including Aiden Lang, Trevin LaVoie, Tabor Bachelor and Logan LaVoie set a record with a time of 55.64 seconds. (They broke a 2017 record, the first year the pool was opened, and that team was Payton Strahm, first and last leg, Henry Glynn and Elliott Strahm).

Following are Sabetha’s results:

Girls

Medley Relay — (8 and under) 1. Madelyn Papa, Sophia Tyler, Claire Kaeb, Madelyn Papa; 2. Elena Keim, Kayla Johnson, Lettie Kaeb, Elena Keim; 3. Harper Jackman, Charlotte Schmid, Brynnon Burks, Harper Jackman; (9-10) 2. Tinner Bachelor, Caroline Tramp, Ava Coughlin, Autumn Lang; (11-12) 2. Hadden Bachelor, Gracyn Meyer, Lily Pearson, Hadden Bachelor; 3. Zoey Coughlin, Evellynn Tinklin, Bella Peterson, Zoey Coughlin; (13-14) 1. Naomi Pearson, Jyllian Stapleton, Alivia Lang, Izzy Scoby; (15-18) 1. Audrey Tramp, Audrey Herrmann, Mya Grimes, Halle Scoby.

Individual Medley — (8 and under) 2. Claire Kaeb; (9-10) 2. Caroline Tramp; 3. Autumn Lang; (11-12) 1. Gracyn Meyer; 2. Hadden Bachelor; (13-14) 1. Izzy Scoby; 2. Alivia Lang; (15-18) 1. Audrey Herrmann; 2. Audrey Tramp; 3. Halle Scoby.

Backstroke — (8 and under) 1. Harper Jackman; 2. Elena Keim; 3. Sophia Tyler; (13-14) 1. Jyllian Stapleton; 3. Naomi Pearson; (15-18) 1. Audrey Tramp.

Breaststroke — (8 and under) 1. Brynnon Burks; 2. Madelyn Papa; 3. Sophia Tyler; (9-10) 1. Tinner Bachelor; 3. Caroline Tramp; (11-12) 3. Hadden Bachelor; (13-14) 1. Jyllian Stapleton; 2. Izzy Scoby; 3. Alivia Lang; (15-18) 1. Audrey Herrmann.

Butterfly — (8 and under) 1. Claire Kaeb; 2. Brynnon Burks; 3. Elena Keim; (9-10) 3. Ava Coughlin; (11-12) 3. Lily Pearson; (13-14) 2. Alivia Lang; (15-18) 1. Mya Grimes.

Freestyle — (8 and under) 1. Harper Jackman; 2. Claire Kaeb; 3. Kayla Johnson; (11-12) 3. Bella Peterson; (13-14) 1. Jyllian Stapleton; 3. Izzy Scoby; (15-18) 1. Audrey Herrmann; 2. Halle Scoby; 3. Audrey Tramp.

Extended Freestyle — (8 and under) 1. Harper Jackman; 2. Madelyn Papa; 3. Brynnon Burks; (9-10) 2. Ava Coughlin; 3. Autumn Lang; (11-12) 1. Gracyn Meyer; (15-18) 1. Halle Scoby

Freestyle Relay — (8 and under) 1. Claire Kaeb, Madelyn Papa, Harper Jackman, Claire Kaeb; 2. Brynnon Burks, Sophia Tyler, Lettie Kaeb, Brynnon Burks; 3. Kayla Johnson, Elena Keim, Charlotte Schmid, Kayla Johnson; (9-10) 2. Hadley Schuette, Autumn Lang, Kinsley Bletcher, Caroline Tramp ; (11-12) 2. Gracyn Meyer, Hadden Bachelor, Lily Pearson, Gracyn Meyer; (13-14) 2. Izzy Scoby, Naomi Pearson, Jessa Kibbe, Jyllian Stapleton; (15-18) 1. Halle Scoby, Nyah Strahm, Audrey Tramp, Halle Scoby.

Boys

Medley Relay — (8 and under) 1. Fenton Keim, Abram Schuette, Cash Rebant, Fenton Keim; 2. Kruze Moeller, Logan McNerney, Max Wedel, Kruze Moeller; (9-10) 1. Henry Keim, Uriah Kaeb, Liam Suther, Landry Strahm; 3. Owen Rebant, Dylan McNerney, Garrett Shewey, Ty Herrmann; (11-12) 1. Hudson Scoby, Gage Rebant, Malachi Strahm, Hudson Scoby; 2. Lucas Keim, Connor Wedel, Gideon Meyer, Lucas Keim; 3. Kaeb Coughlin, Kaden McNerney, Easton Renyer, Kaeb Coughlin; (13-14) 1. Joshua Enneking, Benji Aberle, Charlie Lukert, Ike Tramp; (15-18) 1. Logan LaVoie, Tabor Bachelor, Trevin LaVoie, Aiden Lang. 

Individual Medley — (9-10) 1. Henry Keim; 2. Landry Strahm; (11-12) 1. Malachi Strahm; 2. Hudson Scoby; 3. Lucas Keim; (13-14) 1. Charlie Lukert; 2. Benji Aberle; 3. Ike Tramp; (15-18) 1. Aiden Lang; 2. Trevin LaVoie; 3. Tabor Bachelor.

Backstroke — (8 and under) 3. Ian Coughlin; (9-10) 1. Uriah Kaeb; (11-12) 1. Hudson Scoby; (13-14) 1. Joshua Enneking.

Breaststroke ­— (8 and under) 2. Kruze Moeller; 3. Max Wedel; (9-10) 1. Henry Keim; 2. Uriah Kaeb; 3. Dylan McNerney; (11-12) 1. Connor Wedel; 2. Kaeb Coughlin; 3. Gideon Meyer; (13-14) 2. Benji Aberle; (15-18) 1. Tabor Bachelor; 2. Roman Scoby. 

Butterfly — (8 and under) 1. Fenton Keim; 2. Kruze Moeller; 3. Cash Rebant; (9-10) 1. Owen Rebant; (11-12) 1. Malachi Strahm; (13-14) 1. Charlie Lukert.

Freestyle — (8 and under) 1. Fenton Keim; 2. Cash Rebant; (9-10) 1. Henry Keim; 2. Uriah Kaeb; 3. Landry Strahm; (11-12) 1. Malachi Strahm; 2. Gideon Meyer; (13-14) 1. Charlie Lukert; 2. Benji Aberle; (15-18) 1. Tabor Bachelor; 2. Roman Scoby.

Extended Freestyle — (8 and under) 1. Kruze Moeller; 2. Fenton Keim; (9-10) 1. Ty Herrmann; 3. Owen Rebant; (11-12) 1. Hudson Scoby; 2. Gideon Meyer; 3. Kaeb Coughlin; (13-14) 1. Ike Tramp.

Freestyle Relay — (8 and under) 1. Cash Rebant, Fenton Keim, Kruze Moeller, Cash Rebant; 3. Abram Schuette, Max Wedel, Ian Coughlin, Abram Schuette; (9-10) 1. Uriah Kaeb, Henry Keim, Ty Herrmann, Landry Strahm; (11-12) 1. Malachi Strahm, Lucas Keim, Hudson Scoby, Malachi Strahm; 2. Gage Rebant, Kaeb Coughlin, Gideon Meyer, Gage Rebant; (13-14) 1. Joshua Enneking, Benji Aberle, Ike Tramp, Charlie Lukert; (15-18) 1. Roman Scoby, Audrey Herrmann, Tabor Bachelor, Roman Scoby.

0 Comments

What Are Your Thoughts?

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password