Swim Sharks finish season with win

Submitted

The Sabetha Swim Sharks completed their season on Saturday, July 16. The Sharks won the league meet with a score of 1,106.5. Other teams and their places and scores were: Seneca, second, 549.5; Marysville, third, 461; Hiawatha, fourth, 378; and Falls City, fifth, 133.

There were several records set by the Sharks on Saturday. In the girls’ 8 and under freestyle relay, Claire Kaeb, Madelynn Papa, Brynnon Burks and Harper Jackman set a record with a time of one minute, 38.9 seconds. Also in the girls’ 13-14 bracket, Jyllian Stapleton, Izzy Scoby, Naomi Pearson and Alivia Lang set a record time of one minute, 6.13.

In the boys’ 9-10 year old bracket, Henry Keim set a record in the freestyle with a time of 17.06 seconds. In the backstroke, Uriah Kaeb set a time of 22.5 seconds and the freestyle relay team of Uriah Kaeb, Landry Strahm, Ty Hermann, Henry Keim set a record with a time of one minute, 20.69. Finally in the 11-12 year old bracket, Hudson Scoby, Isaac Schmid, Malachi Strahm and Lucus Keim set a record in the medley relay with a time of one minute, 16.89 seconds.

Following are Sabetha’s results:

Girls

Medley Relay — (8 and under) 1. Elena Keim, Brynnon Burks, Claire Kaeb, Harper Jackman; 2. Sophia Tyler, Madelynn Papa, Lettie Kaeb, Kayla Johnson; (9-10) 2. Tinner Bachelor, Autumn Lang, Caroline Tramp, Hadlee Schuette; (11-12) 1. Hadden Bachelor, Gracyn Meyer, Lily Pearson, Haidyn Jackman; (13-14) 2. Naomi Pearson, Jyllian Stapleton, Alivia Lang, Izzy Scoby; (15-18) 1. Audrey Tramp, Audrey Herrmann, Mya Grimes, Halle Scoby.

Individual Medley — (8 and under) 2. Claire Kaeb; 3. Harper Jackman; (9-10) 2. Caroline Tramp; (11-12) 1. Gracyn Meyer; 2. Hadden Bachelor; (13-14) 1. Jyllian Stapleton; (15-18) 1. Audrey Herrmann; 2. Audrey Tramp; 3. Halle Scoby.

Backstroke — (8 and under) 3. Elena Keim; (15-18) 3. Audrey Tramp.

Breaststroke — (8 and under) 1. Brynnon Burks; 3. Madelynn Papa; (9-10) 2. Hadlee Schuette; 3. Autumn Lang; (11-12) 3. Hadden Bachelor; (13-14) 1. Jyllian Stapleton; 3. Izzy Scoby; (15-18) 1. Audrey Herrmann.

Butterfly — (8 and under) 1. Elena Keim; 2. Claire Kaeb; (11-12) 2. Hadden Bachelor; (13-14) 3. Alivia Lang; (15-18) 2. Mya Grimes.

Freestyle — (8 and under) 2. Kayla Johnson; 3. Claire Kaeb; (13-14) 2. Jyllian Stapleton; 3. Izzy Scoby; (15-18) 1. Audrey Herrmann; 2. Halle Scoby.

Extended Freestyle — (8 and under) 1. Brynnon Burks; 2. Harper Jackman; 3. Madelynn Papa; (11-12) 3. Gracyn Meyer; (15-18) 1. Halle Scoby.

Freestyle Relay — (8 and under) 1. Claire Kaeb, Madelynn Papa, Brynnon Burks, Harper Jackman; 3. Sophia Tyler, Kayla Johnson, Charlotte Schmid, Elena Keim; (11-12) 2. Gracyn Meyer, Hadden Bachelor, Bella Peterson, Haidyn Jackman; (13-14) 1. Jyllian Stapleton, Izzy Scoby, Naomi Pearson, Alivia Lang; (15-18) 1. Halle Scoby, Audrey Tramp, Nyah Strahm, Audrey Herrmann.

Boys

Medley Relay — (8 and under) 2. Kruze Moeller, Abram Schuette, Max Wedel, Fenton Keim; (9-10) 1. Uriah Kaeb, Landry Strahm, Owen Rebant, Henry Keim; (11-12) 1. Hudson Scoby, Isaac Schmid, Malachi Strahm, Lucas Keim; (13-14) 2. Jacoby Jackman, Benji Aberle, Ike Tramp, Joshua Enneking; (15-18) 1. Aiden Lang, Tabor Bachelor, Logan LaVoie, Trevin LaVoie.

Individual Medley — (8 and under) 1. Kruze Moeller; (9-10) 1. Henry Keim; 2. Landry Strahm; (11-12) 1. Malachi Strahm; 2. Hudson Scoby; 3. Connor Wedel; (13-14) 1. Benji Aberle; 2. Ike Tramp; (15-18) 2. Aiden Lang.

Backstroke — (8 and under) 3. Colby Renyer; (9-10) 1. Uriah Kaeb; (11-12) 2. Hudson Scoby; (13-14) 1. Joshua Enneking; 2. Jacoby Jackman. 

Breaststroke — (8 and under) 1. Abram Schuette; (9-10) 1. Henry Keim; (11-12) 1. Isaac Schimd; 2. Connor Wedel; (15-18) 1. Aiden Lang; 2. Tabor Bachelor.

Butterfly — (8 and under) 2. Fenton Keim; (9-10) 2. Liam Suther; (11-12) 1. Malachi Strahm; (13-14) 2. Benji Aberle; (15-18) 2. Aiden Lang; 3. Trevin LaVoie.

Freestyle — (8 and under) 3. Fenton Keim; (9-10) 1. Henry Keim; 2. Uriah Kaeb; (11-12) 1. Malachi Strahm; (13-14) 1. Joshua Enneking; (15-18) 1. Trevin LaVoie; 2. Logan LaVoie; 3. Tabor Bachelor.

Extended Freestyle — (8 and under) 3. Kruze Moeller; (9-10) 1. Ty Herrmann; 3. Owen Rebant; (11-12) 1. Hudson Scoby; (13-14) 1. Ike Tramp; (15-18) 1. Trevin LaVoie.

Freestyle Relay — (8 and under) 2. Cash Rebant, Kruze Moeller, Henry Enneking, Fenton Keim; (9-10) 1. Uriah Kaeb, Laudry Strahm, Ty Herrmann, Henry Keim; (11-12) 1. Lucas Keim, Gideon Meyer, Malachi Strahm, Hudson Scoby; 3. Grant Stapleton, Isaac Schmid, Gage Rebant, Connor Wedel; (13-14) 2. Ike Tramp, Benji Aberle, Jacoby Jackman, Joshua Enneking; (15-18) 1. Aiden Lang, Roman Scoby, Logan LaVoie, Trevin LaVoie.

The Sabetha Herald2197 Posts

The Sabetha Herald has been serving Sabetha since 1876.

0 Comments

What Are Your Thoughts?

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password